veverkyHely tvoření

úvod / decoupage, pečení, vaření, pergamano / odkazy

Rady a triky

Žloutkové věnečky
Při pečení úplně poprvé je nejlepší udělat si  do každého rohu  a do středu plechu jeden věneček a dát do vyhřáté trouby na zkoušku. Než dám věnečky do trouby, tak postříkám plech i s věnečky studenou vodou. Trouba se totiž při pečení NESMÍ otevírat, jinak by věnečky spadly. Já je peču v horkovzdušné troubě na 200 °C asi 25 minut. Po vyndání z trouby musí mít rovný spodek, ne propadlý. Pak nejdou dobře rozřezávat. Peču je alespoň ze tří dávek. Některé rozříznu vlažné hodně ostrým nožem nebo vroubkovaným nožem. Ostatní nechám vystydnout, pak je nandám do krabice a šup s nimi do mrazáku. Když je chci pak plnit, stačí je vyndat z mrazáku dřív než začnu dělat puding. Až rozmrznou tak je rozříznu. Řekla bych, že jsou vláčnější a lepší než čerstvé.

Piškotové těsto
Nejprve si ušleháme bílky a pak metličky použijeme na šlehání žloutků a ostatních ingrediencí. Nemusíme metličky umývat. Do bílků je dobré dát pár zrnek soli. Část sněhu můžeme do žloutkové hmoty normálně zamíchat. Tím se naředí a lépe se vmíchá zbylý sníh. Ten už jen opatrně překládáme, děláme v těstě 8. Nejlépe je používat nerez lžíci a ne dřevěnou měchačku.

Kynuté těsto
Do mističky dáme lžičku cukru a kvasnice. Lžičkou rozmícháme na kašičku. Rychleji nám kvasnice vzejdou.
Citronovou a pomerančovou kůru nastrouháme na prkénko, posypeme trochou krystalového cukru a nožem nasekáme a rozetřeme. Takto připravená kůra více voní.

Koláče
Ještě vařicí koláče (okamžitě po vytažení z trouby) potřu a pokapu rozvarem. Hlavně okraje je dobré potřít peroutkou. Koláče vydrží déle vláčné a jako čerstvé. Nemusí se tolik sladit mazání, protože hned jak se potřou a pokapou, tak se pocukrují.
Rozvar: 1 Hera (máslo), 2 balíčky vanilkového cukru, 1 šlehačka (nemusí být ke šlehání), trocha rumu
Tuk dáme do hrnečku rozehřát, přidáme šlehačku, cukry a rum. Dobře rozmícháme.
 
Posledni komentare
21.03.2009 16:03:37: Věnečky vložte do rozehřáté trouby a když se nafouknou-ztlumte a zvolna dopečte.Jsou-li hotové-na po...
 
úvod / tvoření - decoupage, pečení , vaření / odkazy